95. Najczęstsze błędy przy wyborze projektu domu


Decydując się na konkretny projekt domu, powinniśmy uniknąć tradycyjnych błędów, które popełniają inwestorzy. Warto znać je przed podjęciem ostatecznej decyzji, bo może nas to uchronić przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości.
Największym – i niestety najczęstszym – błędem przy zakupie projektu jest wybór projektu tylko przez pryzmat jego wyglądu. Nie bierzemy wtedy pod uwagę jego funkcjonalności i zasobów finansowych, którymi jesteśmy w stanie dysponować. Zawiązujemy sobie tym samym pętlę na szyi, bo estetyka budynku i projektu domu to zaledwie jedna z wielu elementów, które powinniśmy brać pod uwagę. Czasem zdarza się myślenie, że inwestor zechce taki projekt, bo „sąsiad osiwieje z zazdrości” – nie musimy chyba mówić, jak zgubne i nierozsądne jest takie stwierdzenie.
Kolejnym równie częstym błędem jest niedostosowanie wyboru projektu domu do warunków zagospodarowania działki. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie zmienić planów zagospodarowania przestrzennego, ale projekt domu już tak – powinniśmy więc ustalić priorytety. Dopiero po zapoznaniu się w planem możemy, na jego podstawie, wybrać odpowiedni projekt. Najgorsza sytuacja ma się wtedy, gdy ktoś zakupił piękny projekt z gotowego katalogu, ale niestety nie może on zostać zrealizowany na posiadanej działce, właśnie z powodu planu zagospodarowania przestrzennego. Wtedy zawsze stara się, by adaptacja budynku pozwoliła jednak na wykorzystanie projektu, jednak nie zawsze jest to możliwe i taki inwestor jest zmuszony zakupić kolejny, właściwy już projekt.
Częstym błędem jest także zmiana projektu domu tak, by został on wybudowany z najtańszych, ale niekoniecznie dobrych jakościowo materiałów. Choć na pewno zauważymy różnicę w cenie, odbije nam się to w przyszłości, na etapie eksploatacji budynku i kosztów utrzymania, które mogą okazać się niezwykle wysokie.

There is no more story.
Next 35. Nowoczesność nie oznacza tylko wyglądu