28. Indywidualny projekt domu – cena unikalności


Przejrzeliśmy już dziesiątki, jeśli nie setki projektów domów. Rzucaliśmy okiem zarówno na projekty domów tradycyjnych, jak i nowoczesnych; nie tylko drewnianych, ale i murowanych. Godziny spędziliśmy na śledzeniu zmian i trendów, najnowszych projektach i najpopularniejszych wzorach. Żaden nam nie odpowiada – i to bynajmniej nie dlatego, że projekty domów, które oglądamy, są mało satysfakcjonujące. Problemem jest to, że my doskonale wiemy, jak nasz dom ma wyglądać, a teraz tylko szukamy, czy ktoś nie przelał naszej idealnej i wspaniałej wizji na papier. Jak nietrudno się domyślić – rzadko to się jednak zdarza.
Jeśli mamy w swojej głowie projekt domu idealnego, odpowiadającego naszym oczekiwaniem, możemy zgłosić się do architekta z prośbą o wykonanie tego projektu (zwłaszcza pod względem technicznym – możemy wiedzieć, jak duża ma być kuchnia i gdzie ma leżeć salon, ale wiedza na temat materiałów prawdopodobnie wykracza już poza nasz zakres, jeśli nie „siedzimy” w tej dziedzinie).
Z jaką kwotą musimy się liczyć? W przypadku stworzenia projektu zupełnie od zera – jest to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy. Aby porównać – gotowe projekty domów możemy kupić już za półtora tysiąca. Różnica w cenie jest dość znacząca, jednak jeśli chcemy być unikalni, musimy się z nią liczyć.
Decydując się na stworzenie projektu, nie powinniśmy iść na skróty i szukać tanich rozwiązań. Niektórzy studenci, dopiero co absolwenci kierunku związanego z architekturą (bądź nawet jeszcze uczący się), chętnie nabiorą doświadczenia, tworząc taki projekt, często robiąc go także po kosztach i przystając na wszystkie sugestie inwestora. Może to powodować duże błędy, których naprawienie może nas srogo kosztować – jak na przykład błędny dobór okien pod względem izolacji termicznej czy grubość ocieplenia.
Zwiększają nam się także koszty dodatkowych elementów (jak okna czy drzwi, dachówka i inne) – o ile łatwiej i taniej nam będzie zamówić je z tradycyjnego asortymentu firmy, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli zdecydujemy się na indywidualne zamówienia.

Previous 66. Instalacje w projekcie – o czym pamiętać?
Next 15. Energooszczędny projekt domy – co go cechuje?