90. Wiedza potrzebna do wyboru projektu domu


Stereotypowo Polak jest ekspertem w każdej dziedzinie – widać to zwłaszcza podczas oglądania transmisji sportowych, w których przeciętny Kowalski jest przekonany, że zagrałby lepiej niż nasza reprezentacja. Zazwyczaj powinniśmy jednak mieć w sobie na tyle pokory i uzmysłowić sobie, że nie możemy być specjalistami w każdej dziedzinie. Z prostej przyczyny: w obecnym świecie panuje taki przesyt materiału, że taka sytuacja wydaje się sytuacją wręcz niemożliwą.
Podobnie ma się z projektami domów. Jeśli ktoś nie studiował kierunku pokrewnego albo nigdy nie był w swoim życiu zmuszony do zapoznania się z regułami projektowania domów, stanie przed kupnem projektu, nie wiedząc zbyt wiele. Ważne jest jednak, by te braki uzupełnić o tyle, o ile jest to nam potrzebne – do tego służyć może chociażby teksty takie jak te, które pojawiają się na tej stronie; pogłębiając wiedzę na temat kolejnych sfer w projekcie, różnicy między domem piętrowym a parterowym, wadami i zaletami piwnicy jesteśmy w stanie zdobyć tyle informacji, by dostosować projekt domu do naszych potrzeb.
Na pewno na początek powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy – dowiemy się z nich wiele potrzebnych wytycznych, takie jak usytuowanie domu względem drogi czy kąt nachylenia dachu.
Pod względem odległości, musimy pamiętać, aby nasz dom powstał w odległości 6 metrów od drogi gminnej i powiatowej, 10 metrów od krajowej, 20 metrów przy przewidywanej rozbudowy. Od sąsiada powinniśmy być oddaleni o 4 metry w przypadku obecności okien i 3 metrów w przypadku ich braku – są to dane bezwzględne, zgoda sąsiada na zbudowanie się bliżej w niczym nam tutaj nie pomoże.
Warto również zapoznać się z prawami i obowiązkami inwestora, a także podstawowymi prawami wyszczególnionymi w Prawie budowlanym – pozwoli nam to na wybranie projektu działki, która idealnie wpasuje się w nasze potrzeby. Zawsze powinniśmy jednak liczyć na pomoc fachowców – na przykład architekta adoptującego – który podpowie nam najlepsze dla nas rozwiązania.

Previous 89. Strefy w domu – jakie byłoby ich najgorsze rozmieszczenie?
Next 31. Projekty domów w stylu „pałacowym”…