Adaptacja - konieczne zmiany w projekcie domu


Możliwość korzystania z typowych projektów domów to bardzo duże ułatwienie dla wszystkich inwestorów. Dzięki temu wiele osób zyskuje dostęp do szerokiego wyboru różnych rozwiązań, które są dostępne w przystępnej cenie. Jednocześnie jednak nawet korzystanie z takiej formy projektu wymaga pewnych wysiłków ze strony kupującego.

Zainteresowanie, którym cieszą się gotowe projekty domów wynika głównie z dwóch czynników. Pierwszym jest stosunkowo przystępna cena, która jest znacznie niższa niż koszty wykonania indywidualnego projektu zleconego architektowi. Jednocześnie zainteresowanie przyciąga bardzo duża różnorodność rozwiązań. Dzięki szerokiemu wyborowi projektów zdecydowana większość inwestorów nie ma problemu z wyborem budynku, który będzie rzeczywiście spełniać ich potrzeby.

Należy jednak pamiętać, że każdy zakupiony projekt domu musi zostać poddany tak zwanej adaptacji, Jest ona zawsze wykonywana przez architekta, który może również korzystać z pomocy konstruktora budowlanego. Przed modyfikacją projektu należy między innymi wykonać niezbędne pomiary na działce. Jednym z najważniejszych elementów budynku, który zostaje opracowany w czasie adaptacji, są fundamenty. Wynika to z faktu, że głębokość, czy metoda wykonania fundamentów jest w dużym stopniu uzależniona od rodzaju podłoża. Inne modyfikacje wprowadzane w projekcie to np. zmiana kąta nachylenia dachu.

W przypadku adaptacji projektu domu bierze się pod uwagę również wymagania wynikające z lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie dokumenty bardzo często narzucają dosyć konkretne wymagania, które musi spełnić nowy budynek. Z takim planem należy zapoznać się jeszcze przed wyborem projektu. Może się jednak okazać, że konieczne będzie również wprowadzenie modyfikacji w zakupionym projekcie.

Trzeba także pamiętać, że adaptacji nie da się uniknąć. Projekt domu musi zostać przystosowany do danej działki przez architekta. W przeciwnym wypadku rozpoczęcie prac budowlanych nie jest możliwe. Jest to między innymi konieczny warunek ubiegania się o otrzymanie pozwolenia na budowę. Adaptacja jest dodatkowym wydatkiem, dlatego należy liczyć się z poniesieniem takich kosztów już na etapie planowania wszystkich wydatków na budowę.

Dużym ułatwieniem jest także fakt, że biura projektowe, które sprzedają typowe projekty domów, bardzo często oferują również adaptację takiego budynku. Oczywiście nie istnieje konieczność skorzystania z takiej usługi i inwestor może wybrać innego architekta, który wykona tego typu zadanie.

Warto także pamiętać o tym, że inwestor może również wprowadzać pewne modyfikacje w projekcie.W zasadzie zakres takich zmian jest bardzo szeroki, najważniejsze, aby nie naruszały one norm budowlanych. Oznacza to np., że można przynajmniej częściowo zmienić rozkład pomieszczeń w budynku, wielkość, czy ilość przeszkleń, a nawet rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych. Takie modyfikacje powinny być jednak zawsze skonsultowane ze specjalistą i naniesione na projekt przez architekta. Wprowadzanie zmian w czasie budowy jest możliwe, ale zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem.

W przypadku problemów ze znalezieniem projektu domu, który będzie idealnie spełniać wszystkie wymagania, alternatywą jest zlecenie przygotowania projektu budynku od podstaw. W takiej sytuacji adaptacji oczywiście nie będzie konieczna. Jednocześnie trzeba się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie będzie związane z wyższymi kosztami.

Rozpoczęcie budowy domy wymaga wielu różnych zabiegów. Jest to duże obciążenie, zwłaszcza że praktyczne każdy inwestor chce jak najszybciej przystąpić do wykonywania pierwszych prac. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że należy wykonać wszystkie niezbędne kroki, w tym dokonać adaptacji projektu domu. Tylko takie działanie zapewni bezproblemowy przebieg całej inwestycji, a także pozwoli uniknąć ewentualnych kłopotów w urzędach. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych komplikacji, które jedynie przedłużą realizację całej inwestycji i w związku z tym doprowadzą do zwiększenia kosztów.

Dalsze artykuły na temat adaptacji projektów domu:

53dca58bc0877.jpg

90. Wiedza potrzebna do wyboru projektu domu

Dom bez poprawek

53dca2e3c05a7.jpg

Previous 30. Jaki kosztorys zawiera projekt domu?
Next Urzędowa droga – kiedy w niej potrzebny jest projekt domu?